Take a fresh look at your lifestyle.

Toksik İlişki Ne Demek ? Belirtileri Neler ? Nasıl Kurtulurum ?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz yeni bir kelime türedi. Toksik ilişki. Bu kelimeyi çevrenizden , sosyal medyadan , televizyonlardan duymuş olabilirsiniz. Peki ama Toksik ilişki nedir ? Toksik ilişki yani zehirli ilişki ne anlama gelir ? Bunun berlirtileri nelerdir ve tabi böyle bir ilişki içine düşenler için toksik ilişkiden nasıl kurtulurum sorularının cevabını sitemizde bulabilirsiniz.

Toksik İlişki Nedir ?

Yazımıza öncelikle bu ilişki türünü tanımlayarak başlayalım. Bir ilişki yaşandığında insanlar genel olarak o insan ile mutlu olmayı hedefler. Sonuçta ilişki çok sevdiğiniz , değer verdiğiniz insanlar ile yaşanır. Sevdiği ve sevildiği insanın yanında da insan mutlu olmak ister. Ama bu durum maalesef her zaman böyle işlemez. Günümüzde pek çok ilişki mutluluk yerine acı vermektedir. Yaşanılan bu acı da bir süre sonra ilişki yaşayan insanları üzmeye , yıpratmaya kısacası zarar vermeye başlar. İşte buna Toksik İlişki adı verilir.

Toksik ilişkinin bir diğer anlamı da zehirli ilişkidir. Aslında bunu aynı zehir gidi düşünebilirsiniz. Bir ilişkiye yeni başladığınızda bunun sizin için zararlı olduğunu anlayamazsınız. Zaman geçtikçe aşk diye kalbinize aldığınız o duygu sizi yavaş yavaş zehirlemeye başlar. Bir bakmışsınız hayattan sogumuşsunuz , yaşam enerjinizi kaybetmişsiniz , hayat yavan bir hal almıştır. Kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Kısacası zehirlenmişsinizdir. Bu yüzden bu ilişki tipinin diğer adı zehirli ilişkidir.

Toksik İlişki Belirtileri

Böyle bir ilişki içerisinde olduğunuza dair şüpheleriniz varsa aşağıda yazanları okuduğunuzda toksik ilişkide bulunup bulunmadığınızı anlayabilirsiniz.

 • Partneriniz sizi sık sık küçük düşürüyor , yalnız bırakıyor ve size değer vermiyorsa ,
 • Haklarınızdan sizi mahrum bırakıyorsa ,
 • Haksız olduğu halde , sizi suçlu gösterme eğilimi içine giriyor ve sürekli sizi suçluyorsa ,
 • Partneriniz kapasitesinizi kısıtlar. Kendisini fark etmesine izin vermez.
 • Her olayı Manipüle etmeye eğilimliyse ve bunda da başarılı oluyorsa ,
 • Kendisine muhtaç olduğuz mesajını bilinçaltınıza veriyorsa ,
 • Yaptığınız yapıcı eleştirilere bile tahammül gösteremiyor ve sizi tehdit etme boyutuna geliyorsa ,
 • Ben merkezli , bencil bir insan ise ,
 • Problemleri göremiyor ve çözüm üretmekten uzaklaşıyorsa ,
 • Sık sık yalan söylüyorsa ,
 • Karanlık, yıkıcı ve taciz edici davranıyorsa toksik bir ilişki içerisindesiniz demektir.

Yukarıdaki maddeler arasında ilk sırada küçük düşürmeyi yazdık. Bunu biraz daha açıklayacak olursak ; toksik ilişki de partneriniz size hiç bir değer vermediği gibi sizi sürekli sözleriyle ezmeye kalkmakta , sizin doğru düşünemediğinizi buna kapasiteniz olmadığını size dikte eder. Özellikle bazı kalıplaşmış cümleleri sık sık duymaya başlarsınız. Bunlardan bazıları ;

 • Sen nerden bileceksin!
 • Yine mi aynı şeyler!
 • Bıktım senden!
 • Ne kadar çok boş konuşuyorsun!

Toksik İlişkiden Kurtulmak

Anlayacağınız üzere toksik ilişki bitmesi gereken bir ilişki türüdür. Elbette ki birgün bitmesi için başlamadınız , belki çok ta emek harcadınız devam etmek için ama bu ilişki size fayda değil zarar getiriyorsa kabinize hükmetmeyi bilmelisiniz. Yoksa daha çoook cekeceğiniz acı ve cile var demektir. Unutmayın hiç bir aşk acısı sonsuza kadar sürmez. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Belki başlarda canınız acıyacak , biraz bağımlılık vuracak kendinizi yalnız hissedeceksiniz ama zor günleri atlattıktan sonra hayatınıza geri kavuşacaksınız.

Toksik ilişkiden kurtulmak üstünüzde ki büyük yükten kurtulmanız demek. Bu da psikolojik olarak zaman içerisinde rahatlamanıza imkan verecektir. Eğer tek başınıza bu konuyu aşamayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle bir uzman psikologtan bu konuda yardım alabilirsiniz. Ama unutmayın herşey sizin iradeniz de saklıdır. Toksik ilişkiden kurtulmak fikrini öncelikle sizin beyninize işlemeniz gerekiyor.

Kimi zaman toksik ilişki ciddi bağımlılık gösterebilir. Hatta acı çekmek artık zevk almayı da beraberinde getirmiş olabilir. Ama bu sizin bu ilişkiden kurtulmanız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Gitmesi gerekiyorsa bitirmelisiniz. Kimi zaman insanlar ayrılmak istemedikleri için o bağımlılık duygusunun da etkisiyle ” ama beni seviyor o yüzden bunları yapıyor ” diyebiliyor. BU kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Unutmayın ki seven insan sevdiğini mutlu görmek ister. Sizi üzdükten sonra böyle sevgi olmaz olsun diyebilmelisiniz.

Toksik İlişkiden Kurtulduktan sonra yeni bir ilişki istiyorsanız ; ” Yeni Sevgili Bulma Yolları ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Toksik İlişki Testi

Toksik ilişki den kurtulmanız gerektiğini daha rahat anlayabilmeniz için size aşağıdaki soruları hazırladık. Buna toksik ilişki testi de diyebilirsiniz. Bu test sonucunda verdiğiniz cevaplar bu ilişkinin size ne kadar zarar veya mutluluk verdiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Yaşadığınız durumları gerçekten size değer veren bir arkadaşınız ya da bir akrabanız ile paylaşın. İlişkideki rolünüzü anlatın. Kimi hatalı gördüğünü ve sebebini anlamaya çalışın.
 • Yaşadığınız ilişkide ki İhtiyaçlarınızı ve duygularınızı düşünün. Bunların ne kadarı karşılanıyor ve karşılanabilecek kafanızda bir analiz yapın.
 • Sorun olarak gördüklerinizin listesini yapın. İlişkide sizden beklenenleri yazıya dökün.
 • İlişkinizin nasıl başladığını düşünün. O günkü ihtiyaçlarınızı listeleyin. Partnerinizin hangi ihtiyacınızı tamamladığını sorgulayın.
 • İlişkinizi tekrardan değerlendirin. Şu an kendinizi ve ilişkinizi puanlayın. Ne kadar mutlusunuz, ilişki ne kadar keyif veriyor ?
 • Sizi mutsuzluğa ve hayal kırıklığına iten kişiyle ne kadar süre vakit geçireceğinizi düşünün! Bu kişiyle bir gelecek hayali kurabiliyor musunuz ?
 • İlişkinizin sosyal hayatınıza etklierini bir düşünün. Neler değişti ? Değişiklikler olumlu anlamda mı yoksa olumsuz anlamda mı ? Önceden ne kadar sosyaldiniz şimdi nasıl vakit geçiriyorsunuz? Arkadaş sayınız ne kadar değişti? Telefonunuz ne kadar çalıyor ? Bunları oturup düşünün.

Bu konu ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Farklı bilgiler okuyup kafanızı dağıtmak isterseniz Bilmeyenkalmasin.com sitesindeki yazılara göz atabilirsiniz.

2 Yorumlar
 1. […] Bir ilişki size çok büyük zararlar veriyorsa , Toksik İlişki Olabilir. Toksik ilişki ile ilgi… […]

 2. […] İlginizi Çekebilir : Toksik İlişki Ne Demek ? Belirtileri Neler ? Nasıl Kurtulurum ? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.