Take a fresh look at your lifestyle.

Love Bombing ( Sevgi Bombardımanı ) Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Korunulur ?

Gün geçmiyor ki yeni bir ilişki türü hayatımıza katılmasın. Bu yazımızda son günlerde sıkça duymaya başladığımız bir kelimeden bahsedicez. Bu kelime love bombing yani sevgi bombardımanı. Peki nedir bu love bombing ? Bunun belirtileri nelerdir ? Böyle bir ilişki içerisindeki kişiler neler hisseder ? Bu tür bir ilişkiden nasıl korunulur ve kurtulmak için neler yapmalıdır? Hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz

Love Bombing ingilizce bir kelimedir. Türkçe de tam olarak karşılığını Aşk bombardımanı ya da sevgi bombardımanı olarak düşünebilirsiniz. Bu kelimeyi açıklamak için aslında Türkçemizdeki bir deyimden yararlanmak işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Herşeyin fazlası zarar. Bu deyim , love bombing kelimesi için yazılmış desek yanlış olmaz.

love bombing nedir _ Ne anlama gelir ? love-bombing belirtileri

Love Bombing Nedir ?

Love Bombing , bir kişiyi kontrol altına almak için , aşırı ilgi ve sevgi gösterilmesi durumudur.
Genellikle aşırı duygusal ilişkilerde görmeye alışık olsakta aslında arkadaşlıklar ve aile ile olan ilişkilerde de bu duruma görülebilmektedir.

Love Bombing yapan kişilerin genel özelliklerinde çok hızlı arkadaşlık kurabilme yetisi ve karşısındaki kişiye yoğun ilgi gösterebilme gibi becerileri vardır. Ayrıca tam bir manupilasyon ustasıdırlar. İlgi ve sevgi gösterileri genellikle karşı tarafa sık sık alınan hediyeler , aşırı derecedeki iltifatlar ve sürekli birlikte zaman geçirme isteği olarak kendini gösterir.

Love Bombing dediğimiz kavram aslında bir manipülasyon tekniğidir. Bunu yapan kişilere maruz kalan insanlar kendini özel ve değerli hissetmeye başlar. Aslında bu durumda hemen hemen her insanın içinde yatan gizli bir boşluktur. Love bombing yapan kişi buradan içeri girerek , karşıdaki kişinin kendine olan güvenini sarsar ve onu kontrol altına almayı kolaylaştırır. Kontrol altına alınan bireylerde bir süre sonra depresyon , travma sonrası stres bozukluğu , anksiyete , panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar görülmeye başlayabilir.

Aşk bombardımanının ne olduğunu daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Toksik İlişki Ne Demek ? Belirtileri Neler ? Nasıl Kurtulurum ?

Love Bombing Belirtileri

Eğer sizde böyle bir ilişkiye maruz kalıp kalmadığınızı merak ediyorsanız , aşağıda yer alan belirtileri dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Eğer aşağıda yazılanlar düzenli olarak başınıza geliyor ise , sizde bu manipülasyon tekniği altındasınız demektir. İşte Aşk bombardımanı belirtileri ;

 • Aşırıya kaçan ilgi ve sevgi gösterileri , aşırı bağlılık gösteren tavırlar
 • En kötü zamanınızda bile sürekli iltifatlar edilmesi
 • Ardı arkası bitmeyen hediyelerin olması
 • Sizin boş zamanınız olsun , olmasın beraber zaman geçirme isteği ile sizi darlaması
 • Kişisel sınırları koruyamamak , saygı gösterememek
 • Sizin her davranışınızı , aldığınız veya alacağınız tüm kararlarda sizi kontrol etme isteğinin olması

Love Bombing e Maruz Kalmak

Fazlasıyla sevilmek belki ilk başlarda güzel bir hismiş gibi tat verse de daha sonrasında yaşanan baskıcı ve bitmek bilmeyen tavırlar , duygusal yönden maruz kalan kişiyi olumsuz olarak etkilemeye başlar. Love Bombing’e maruz kalan kişilerin yaşadığı duyguları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

 • Kendilerinin özel ve değerli olduğuna fazlasıyla inanma
 • Özgüven patlaması
 • Partnerine karşı sorumluluk hissetmesi
 • Kendi ihtiyaçlarına önem vermeme

Bu duruma maruz kalan kişilerin yaşadıkları pembe hayat ile , yaşamda karşılaştıkları gerçekler arasında kalması kişiyi depresyona sürüklemektedir.

love bombing ne anlama gelir ? ne gibi sorunlara yol açar ? NAsıl korunuz ?

Love bombing yaşanan ilişkilerde bir süre sonra baskıcı taraf tamamen kendini gösterir. Uygulayan kişi , kurbanını diğer insanlardan tamamen izole hale getirmeyi hedefler. Seçtiği kişinin merkezinde olmak ister ve o kişinin kendisinden başka bir işle ya da biriyle ilgilenmesini kabul edemez. İlişki de baskıya dayalı olarak kavgalar ve geçimsizlik artar. Bir süre sonra kavgalar , strese , ciddi moral bozukluklarına yol açar. İlişkinin ömrü tükenmeye başlar.

Love bombing ten Nasıl Korunurum ?

Buraya kadar yazdıklarımızı dikkatle okuduysanız bu durumun normal bir ilişki olamayacağını , bu durumun bir çeşit ruhsal hastalık ve manipulasyon durumu olduğunun farkına varmış olmalısınız. İşte bu hastalıklı durumu yaşamadan korunmanız tamamen sizin elinizde. Aşağıda bu durumdan korunmanıza faydalı olabilecek bir kaç adımı bulabilirsiniz ;

 • Hayatınıza yeni giren kişilere karşı mesafenizi belirleyin , iyice tanımadan bir ilişkiye başlamayın.
 • İlişkinin en başında sınırlarınızı koyun. Kesinlikle karşı tarafın üstünüzde hakimiyet kurmasına izin vermeyin.
 • Partneriniz olacak kişinin size karşı olan davranışlarına dikkat edin. Davranışları doğru şekilde analiz etmeye çalışın. Kendinizi mantıklı düşünebilecek seviye de görmüyorsanız , güvendiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alınız.
 • Partneriniz size hangi duyguları hissettiriyor ? Sizin mutluluğunuz için mücadele veriyor mu ? Yoksa sadece kendi kuruntuları ile mi mücadele edip size bunun adını aşk olarak mı yutturuyor ?
love bombing nedir _ Ne anlama gelir ? love-bombing belirtileri

Love Bombing ten nasıl kurturulum ?

Aşk Bombardımanı denen bu durumdan eğer korunmayı başaramadıysanız ve bir şekilde böyle bir ilişkinin içerisinde kendinizi bulduysanız , mutlaka bu ilişkiden kurtulmak için ciddi bir uzman yardımı almanız gerekebilir. Çünkü bu durum ilerleyen evrelerde saplantılı ve zarar veren bir hal alabilir.

Örneğin eğer böyle bir kişi ile evliyseniz bir ilişki terapistine gidebilirsiniz. Uzman kişinin talimatları doğrultusunda hareket ederek ilişkinizi normal bir ilişkiye evrimleştirebilirsiniz. En iyi yol iki taraf içinde bu olacaktır. Eğer böyle bir durumun yaşanması söz konusu değil ise size bunu yaşatan kişi hakkında suç duyurusunda bulunarak bu kişiyi kendinizden uzak tutmaya çalışabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Love Bombing kelimesinin ne anlama geldiğini , belirtilerinin neler olduğunu , korunmak ve kurtulmak için neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Konu ile ilgili sormak istedikleriniz için iletişim bölümümüzü kullanabilir ya da yazının altına yorum atabilirsiniz.

Love Bombing Hakkında Sık Sorulan Sorular

Birbirinden ilginç konularda değişik yazılar okumak istiyorsanız ilgili sitemize göz atabilirsiniz : BilmeyenKalmasin.Com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.