Take a fresh look at your lifestyle.

Eşinden Boşanan Kadın Neler Yaşar ? Boşanan Kadın Psikolojisi

Evlenmek ne kadar doğal ise boşanmakta bir o kadar doğaldır. Boşanma süreci hem kadını hem erkeği olumsuz etkileyen sancılı bir dönemdir. Bu yazımızda eşinden boşanan kadın neler yaşar sorusuna cevap vermeye çalışıcaz. Boşanan kadın psikolojisi nasıl olur ? Boşanan kadın pişman olur mu ? Boşanan kadın eski kocasını özler mi ? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

boşanan kadın neler yaşar

Ayrılık , istenmeyen ve beklenmeyen bir sondur. Evlenirken kimse boşanmak için evlenmez. Bazı beklentilerin karşılanmaması , tanıdığınızı düşündüğünüz, hayatınıza partner olarak aldığınız kişilerin farklı yanlarını görmeniz ya da ilişkilerde yaşanan yozlaşmalar ve birikimler sizleri boşanmaya itmiş olabilir. Daha da acısı 3. kişilerin bu evliliğe dahil olmasıdır. İşte bu boşanma nedenleri arasında belki de en yıkıcı olanlarından biridir.

Evlilik gibi boşanmanın da doğal bir seçim olduğunu düşünüp bir nebze de olsa psikolojinizi düzeltmeniz gerekir. Sonuçta sizi bekleyen koca bir hayat olacak karşınızda ve artık yapayalnızsınız. Tabi çocuğunuz yoksa..

Boşanan Kadın Ne Hisseder ?

Boşanan kadınların ne hissettiği neden boşandığı ile doğru orantılıdır. Eğer istemediği bir evlilik yapmak zorunda kaldı ise ya da zamanında sevdiği adama karşı aynı hisleri artık beslemiyor ise kesinlikle boşanmak o kadın için bir mutluluk sebebidir. Çünkü büyük bir yük ve sorumluluğun altından çıkmış gibi hissedecek ve belki de kalbinde sakladığı kişiyle uzun bir hayat yaşamaya bir adım daha yaklaştığını hissedecektir. Boşanma olayına , sevmediği bir insanla aynı çatıyı paylaşmaktan kurtulmak , saygı görmediği ya da huzursuz olduğu bir ortamdan kurtulmak olarak bakacaktır.

Öte yandan eğer severek bir evlilik yaptıysa ve o kişide aradığı , umut ettiği , kendisine vaat edilen sevgiyi bulamadı ise ciddi bir psikolojik yıkımla karşı karşıya kalacaktır. Belki de bunu başta kabullenemediği için bu evliliğe defalarca şans vermiştir. Ama boşanma kararı aldıysa da artık bu konuda umudunu tamamen kaybetmiş olmasındandır. Boşanan kadın bu dakikadan sonra kendini büyük bir boşlukta hissedecek , kurduğu hayallerin ve büyük ümitler beslediği evliliğin anılarında kaybolacaktır.

boşanan kadın piskolojisi nasıldır , boşanan kadın neler hisseder

Hele bir de ayrılık sebebi ihanet gibi üçüncü bir şahıs sebebi ile olduysa bu kadındaki yıkımı daha da fazla hissettirecektir.O kadında kendisinde olmayan ne vardı ki ? Beraber yola çıktığı bu adam ne oldu da başka bir kadını sever hale geldi ? Neyi eksik yapmıştı ? Bu tür sorular işi daha da çıkılmaz bir hale getirmekten başka işe yaramasa da boşanan kadın psikolojisi bunlarında düşünülmesini mümkün kılacaktır

İlginizi çekebilir : Aldatan Kocadan İntikam Nasıl Alınır ?

Boşanan Kadın Pişman Olur Mu ?

Eşinden boşanan kadın pişman olur mu sorusunun cevabı kadınların karakterlerine ve ilişki içerisinde yaşadıklarına göre değişkenlik gösterir. Tabi sevmediği bir adamla evlenen kadının boşandıktan sonra pişmanlık yaşaması beklenemez. Aşk evliliği yapan kadınların bir kısmı boşanma sonrası pişmanlık hissi yaşarken , bir kısmı ise zamanla bu duyguyu deneyimler.

Boşanan kadın da pişmanlık , boşanmanın ardından kaybedilenler , yaşanan yalnızlık duygusu , çocuklarla ilişkilerde yaşanan zorluklar ve yeni yaşam koşullarının getirdiği zorluklar sonucunda ortaya çıkar. Boşanan kadınlarda pişmanlık duygusu deneyimlere , destek sistemlerine ve yaşadıkları sürecin karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Her kadında duygusal süreçler farklıdır ve pişmanlık duygusu zaman içinde ortaya çıkar ya da hiç çıkmaz.

Kadın Boşandıktan Sonra Kocasını Özler Mi ?

boşanan çiftler , boşandıktan sonra neler yaşanır

Boşama sürecinde yaşananlar , boşanma sürecinde çiftlerin birbirine olan yaklaşımları , geçmişte yaşanan güzel veya kötü anılar kadının boşandıktan sonra kocasını özleyip özlememesinde etkilidir. Boşanma kararı alan kadınlar genelde içinde bişeyleri bitirmiş olan kadınlardır ve bu kadınlar kocasını özlemez. Yeni hayatlarına adapte olmaya çalışırlar ve zaman geçtikçe yeni hayatlarına alışır ve yeni arkadaşlıklara açık hale gelirler.

İlgini çekebilir : Aldatan Erkek Tekrar Aldatır mı?

Duygusal bir karaktere sahip olan kadınlar , özellikle evliliğinde uzun süre mutlu kalmayı başarmış kadınlar ise özellikle ihanet gibi bir sebepten boşanmaya giderse , boşandıktan sonra kocasını özlerler. Kimi kadınlar gurur yapıp yazmamayı , sessiz kalmayı tercih ederken bazı kadınlar ise özlemine yenik düşüp yazma gereği duyabilir.

Boşanan kadınlarla ilgili sık sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda göremediğiniz ve cevabını merak ettiğiniz soruları bize iletişim bölümümüzden ulaştırabilirya da bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Eğer eşinizden boşanmış durumda iseniz ve bu durumla başa çıkmakta sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzman birilerinden destek almanız gerekir. Eğer destek alacak maddi durumunuz yoksa , youtube üzerinde bu konudaki uzman psikologları ya da ilişki danışmanlarını ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz.

Boşanmak Dünya ‘nın sonu değildir ve unutmayın ki bir şekilde yaşamanıza kaldığınız yerden devam etmek zorundasınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.