Take a fresh look at your lifestyle.

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu ? Erkek ve Kadın Psikolojileri..

Herkes iyi ya da kötü bir şekilde bir ilişki yaşıyor. Bazıları mutlu sonla biterken bir çoğu ayrılık ile bitiyor. Ayrılıklar hiç bir zaman kolay olmadığı gibi ayrılık söz konusu olduğunda da kolay olmayabiliyor. Peki sevgilinizden ayrılsanız ama onu kişi olarak kaybetmeseniz nasıl olur ? Yani eski sevgiliden arkadaş olur mu ? Bu mümkün olabilir mi ? Erkek ve kadın beyninde bu durum farklı olarak çalışmaktadır. Peki ne gibi farklılıklar mevcut diyorsanız yazımıza okumaya başlayabilirsiniz.

Eski sevgiliden arkadaş olur mu ? ” sorusu aslında insanın bir nebze de olsa kendiyle çeliştiğini ve psikolojik olarak duygularından tam olarak emin olamadığının bir göstergesi sayılabilir. Sonuçta ayrıldığınız sevgiliniz ile tekrar görüşme ihtiyacı duyuyorsanız aslında sizde bişeyler tam olarak bitmemiş diyebiliriz. Özellikle de erkekler için bu durum böyledir. Kadınlar ise olaya biraz daha profesyonel bir gözle bakabilir.

Eski Sevgili ile Konuşmak

eski sevgili ile arkadaş olma

Yaşanan ayrılıktan sonra eski sevgili ile konuşmak kesinlikle bir hatadır. Sizin için eski ise zaten bir kere denemiş ve başarısız olmuşsunuzdur. Bunu tekrar tekrar denemek size hiç birşey kazandırmayacağı gibi psikolojik olarakta sizi çökertecektir. Eski sevgili ile bırakın arkadaş olmayı , eski sevgili ile konuşmak bile , ayrılığı kafasına koyan çiftlerin uzak durması gereken bir davranış biçimidir.

Eski Sevgiliden arkadaş olur mu ? Erkek ve Kadın Psikolojileri..

Yazının başında da dediğimiz gibi bu olayı erkek ve kadın için ayrı ayrı değerlendiricez. Çünkü 2 farklı cinsin konu üzerinde düşünme mantalitesi tamamen birbirinden farklıdır.

Erkek Psikolojisinde Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu ?

Erkekler olayı tam olarak cinsellik üzerinden değerlendirir. Eğer geçmişteki sevgilisi ile güzel bir cinsel hayatı varsa karşı taraftan gelecek herhangi bir görüşme talebinde yeniden o günler aklına gelecek ve cinsellik beklentisi ile görüşme teklifini kabul etme eğiliminde olacaktır. Yine eski erkek arkadaşınızın bir süre sonra size arkadaşlık sıfatı altında yazması , hal hatır sorması aslında o günlere duyduğu hasret ve yine şu günlerde çektiği yalnızlığın bir göstergesidir. Bir buluşma yaşanması durumunda eski erkek arkadaşınız buluşma sonunda bir yakınlaşma isteyecektir. Bunu göstermediğiniz durumda ise niye beni çağırdın tarzında trip yeme şansınız yüksek.

Yine geçmişte sizi sevmiş hiç bir erkek kendisinden sonraki aşk hayatınızda neler yaşadığınızı duymak ve öğrenmek istemez. Çünkü aklında hep ikinizin yaşadığı cinsellik vardır ve siz ne anlatırsanız anlatın onun aklı sizin yeni sevgiliniz ile yaşadıklarınızda kalacaktır. Bu bakımdan erkek psikolojisine göre arkadaş olarak kalmak imkansızdır

Kadın Psikolojisinde Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu ?

Kadın psikolojisi ise erkeklerden tamamen farklı çalışır. Bir kere bir kadın aşık oldumu erkekten fazla aşık olabildiği gibi , kadın kafada ilişkiyi bitirdiyse de asla geri dönüşü olmaz. Onun gözü geçmişte yaşanan cinsellikte değildir. Kadın , eski sevgilisiyle bir araya geldiğinde sanki hiç birşey yaşanmamış gibi gerçekten arkadaş gibi davranabilir. Tabi bu durum kafada ilişkiyi tamamen bitirmiş kadınlar için geçerli. Belki sevgili olarak beklentilerini karşılayamadınız ve saygı çerçevesinde ilişkinizi bitirdiniz. Eğer kadın yalnızlık çekerse size bir telefonla ulaşıp , sonunda hiç bir cinsel beklentisi olmadan bi kahve içmeye çağırabilir. Kadının doğasında konuşmak , anlatmak vardır. Bu ihtiyacını giderdiğiniz sürece kadın psikolojisinde eski sevgiliden arkadaş olur.

“Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu ? ” Bilimsel Araştırmalar

Amerika’da yayınlanan Journal of Social and Personal Relationships adlı akademik dergi tarafından yapılan bir araştırmada, “Eski sevgiliyle arkadaş kalınabilir mi?” sorusuna yanıt arandı. Peki bu araştırma sonucunda ne sonuç çıktı dersiniz ? İşte araştırmanın detayları ve sonucu

eski sevgiliden arkadaş olabilir mi

Araştırmada, bir yıl boyunca 18 ile 30 yaşındaki heteroseksüel çiftlerden oluşan bir grup incelendi.Çiftler her 4 ayda bir mülakata alındı ve ilişkilerindeki memnuniyetleri , bağlılıkları ve görüşleri değerlendirildi.

Araştırmada, ayrılan çiftlerin, eski sevgilileriyle ne sıklıkta görüştükleri ve onlara karşı tutumlarının nasıl olduğu öğrenilmek üzere geri dönüşler alındı. Purdue Üniversitesi’nde görevli Kenneth Tan, araştırmanın, çiftlerin ilişkileri sırasındaki bağlılıklarının, ayrıldıktan sonra da arkadaşlıklarını sürdürebilmelerinde etkili olduğunu gösterdiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tan, “Bir ilişki ve romantizm sona erdiğinde, bağlılık duyguları hemen kaybolmaz; tıpkı ilişki sırasındaki duygusal bağlar gibi” dedi.

Öte yandan Tan, bir ilişki başlamadan önce eğer iki insan arasında iyi bir arkadaşlık varsa, ayrıldıktan sonra da görüşebileceklerini ve ilişkilerine tekrar arkadaş olarak devam edebileceklerini belirtti. Ayrıca araştırma sonuçları ; Arkadaş olarak devam edebilen eski çiftlerin , arkadaşlıklarının geçmişteki günlerine göre yıprandığını , arkadaşlık bağının zayıfladığını gösterdi.

Uzun lafın kısası araştırma sonuçları geçmişteki arkadaşlıktan sevgililiğe dönen ilişkilerin , ilişki bittikten sonra arkadaş olarak bir süre devam edebildiğini ama eski arkadaşlığın asla geri dönmediğini gösteriyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Sizce ” Eski sevgiliden arkadaş olur mu ? ” buna benzer yaşadığınz örnekler ya da deneyimler var mı ? Bunları bizimle paylaşamak isterseniz iletişim bölümümüzü kullanabilir ya da yazı sonuna yorumunuzu bırakabilirsiniz.

Birinin sizi arkadaş olarak mı gördüğünü ya da sizden hoşlandığınımı merak ediyorsunuz ? O halde buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

1 yorum
  1. […] İlgini Çekebilir : Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu ? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.